האם יכול המוח לקטון עקב עודף משקל?

יתכן שכמות גדולה מדי של עודף משקל עלולה להזיק למוח: חוקרים בריטים גילו כי אצל אנשים עם הצטברויות שומן עודף, בעיקר באזור הבטן, כמות החומר האפור במוחם הייתה מופחתת. החוקרים בחנו את נתוניהם של 9,652 איש, כאשר גילם הממוצע עמד על 55.

טרם ידוע מהו הגורם ומהי ההשלכה – האם עודף המשקל גורם לשינוי במוח או שלהפך שינויים במוח גורמים לעלייה במשקל, אך הקשר בהחלט קיים והוכח. לפי דבריו של נשיא אגודת אלצהיימר באוסטריה, פטר דל-ביאנקו, הסיבה עשויה להיות העומס המוגבר על מערכת הלב וכלי הדם. כשהלב צריך לספק דם ליותר רקמות, בטווח הארוך מצב זה עלול לגרום לדיכוי המערכת. כתוצאה מכך, תאי המוח עלולים להיות במחסור של חמצן, מה שמביא למותם. כמו כן, ייתכן שמוות זה של תאי המוח בתורו עלול לגרום לליקויים בזיכרון ולדמנציה.

עם זאת, לדבריו, ידוע גם כי פעילות אקטיבית מגבירה את חילוף הגלוקוז במוח ב-30%, הדבר מעיד על ״גדילה״ בפעילות המוחית. המוח זקוק לאנרגיה רבה יותר, וכך מגורה יצירתם של תאי עצב חדשים. מי ששומר על לחץ הדם שלו, רמת הסוכר והכולסטרול תקינים, יכול להקטין את הסיכון לפיתוח דמנציה. כמו כן, יכולה לתרום לכך גם פעילות מוחית, העוזרת לחזק קשרים בין תאי העצב ותזונה בריאה. 40% מהתמותות במרכז אירופה נובעים ממחלות לב וכלי דם, הקשורות בתזונה לא מאוזנת. חוקרים מאוניברסיטת האלה-ויטנברג ממליצים, בין היתר, לצרוך יותר מזונות מלאים, אגוזים, זרעים וירקות ולהקטין את צריכת המלח. כפי שאנו מבינים, זה טוב הן ללב והן למוח.

 

Ref:

Mark Hamer, G. David Batty; Association of body mass index and waist-to-hip ratio with brain structure; January 9, 2019; American Academy of Neurology

http://n.neurology.org/content/early/2019/01/09/WNL.0000000000006879

  • נכתב ע"י ד"ר אלכס אייזיקוביץ פרופ