פעילות גופנית עוזרת להצעיר את המוח

ידוע כי פעילות גופנית שומרת על מוח בריא ועל יכולות קוגניטיביות. אף על פי כן, תוצאות המחקר שפורסם בעיתון Neurology, אשר בוצע ע״י חוקרים מאוניברסיטת דיוק, מראה על קשר עמוק אף יותר, לאור השתתפותם של אנשים הסובלים מליקויים קוגניטיביים. במחקר זה השתתפו קבוצה של 160 גברים ונשים בגילאי 55 ומעלה(ממוצע הגילאים עמד על 65), אשר לא עוסקים בפעילות גופנית ולא סובלים מדמנציה, אלא התלוננו על ליקויים קוגניטיביים, ליקויים ברפלקסים ובעיות בריכוז.

לפני תחילת המחקר, המשתתפים היו בעלי גורם סיכון אחד או יותר, כגון מחלת לב וכלי דם או חוסר בפעילות אקטיבית באורח חייהם. הנחקרים חולקו ל-4 קבוצות שכל אחת ביצעה אחד מהבאים: פעילות גופנית בלבד, תזונה נכונה ומותאמת בלבד, פעילות גופנית משולבת עם תזונה נכונה, או חינוך לבריאות(קבוצת ביקורת).

אלה שהיו בקבוצת ״פעילות גופנית בלבד״, היו צריכים שלוש פעמים בשבוע לבצע אימונים של 45 דקות, שכללו חימום בקצב אינטנסיבי ופעילות אירובית(כגון הליכה, ריצה, אופניים) במשך שלושת החודשים הראשונים תחת הפיקוח של מרכז שיקומי לב וכלי דם. במשך שלושת החודשים לאחר מכן, המשתתפים ביצעו את אותם האימונים, כל אחד בביתו, ללא שינוי בתזונתם. התוצאות היו ברורות: באלה שעסקו בפעילות גופנית, ניכר שיפור בתפקודם הקוגניטיבי בהשוואה לקבוצת הביקורת.

בתחילת המחקר, הגיל הקוגניטיבי הממוצע של המשתתפים עמד על 93 שנים. כלומר, כ-28 שנים מעל לגילם הביולוגי. לאחר ששה חודשים, בקבוצת ״ פעילות גופנית משולבת עם תזונה נכונה״ ירד הגיל הקוגניטיבי הממוצע ל-84. כלומר, מוחם נהיה ״צעיר״ בכעשר שנים. זאת בהשוואה לקבוצת הביקורת, להם התקשרו פעם בשבוע ונתנו עצות בנוגע לתזונה נכונה, בהם קרה ההפך הגמור.

כיצד ניתן להסביר תוצאות אלו? לפי דבריה של פרופ׳ מישל אודיפרן, חוקרת באוניברסיטת פואטייה בצרפת- ע״פ התיאוריה הנוירופטית, בהשפעה של תרגילים גופניים חוזרים, הגוף מייצר ומשחרר חלבונים אשר מצטברים בחלקים מסוימים במוח ומשפיעים באופן ישיר על גמישותו.

מחקר זה הינו אחד מני רבים המראה את החשיבות שבלעודד אנשים, וגם את המבוגרים ביננו, להתחיל לעשות פעילות גופנית, ובכך לשפר הן את בריאותם הפיזי והן את יכולותיהם הקוגניטיביים. אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל לדאוג לעצמינו.

  • נכתב ע"י ד"ר אלכס אייזיקוביץ פרופ