השמנת יתר זוהי בעיה חמורה של בריאות הציבור המאיימת על מצבם הכללי של החולים

השמנת יתר זוהי בעיה חמורה של בריאות הציבור המאיימת על מצבם הכללי של החולים. השימוש בתרופה ״סקסנדה״, בשילוב עם אורח חיים בריא, דיאטה דלת קלוריות ופעילות גופנית, מספקת הזדמנות נוספת לטיפול בהשמנת יתר או במשקל עודף, ויתר על כן היא מהווה פריצת דרך בטיפול במחלה זו. לא רק שהתרופה מטפלת, אלא היא גם מונעת סוכרת מסוג 2 בקרב תושבי מדינות שונות; ירידה במשקל מלווה בהעלאה מסוימת של מצב הרוח הטוב, מה שמקל על הורדה נוספת של קילוגרמים עודפים.

״סקסנדה״ המיוצרת בדנמרק מכילה, כמרכיב פעיל, נגזרת של חלבון אנושי המשפרת את עבודתם של תאי בטא וממריצה את ייצור האינסולין הפעיל; Liraglutide אלה מנות הניתנות להזרקה פעם ביום, של ההורמון האנושי (הורמון מטבולי) של פפטיד -1GLP- 1),) לטיפול בסוכרת מסוג 2 או בהשמנת יתר. תרופה זו מחקה את פעילות ההורמון המקורי אינקרטין. השם המקורי של התרופה הינו -liraglutide,  התרופה עצמה מתקבלת באמצעות שימוש בביוטכנולוגיה. תרופה זו, המיועדת במקור לטיפול במחלת הסוכרת, מאושרת גם לטיפול רפואי בהשמנת יתר אצל אנשים שההשמנה שלהם מאיימת לגרום לסוכרת מסוג 2. מנגנון הפעולה קשור בתיאבון אשר מושפע ממגוון רחב של גורמים, ביניהם הפעלת הקולטנים שבהם נקלט הורמון ה GLP-1. תיאבון יתר מוביל לאכילת יתר ובכך מסכן את האדם בהשמנה חריפה (מבקשי הטיפול בדרך כלל כבר נמצאים במצב של השמנה), ולכן לעתים ראוי לדכאו בעזרת תרופה. כמו כן, קיימת האטה בעבודה של מערכת העיכול ושל התקדמות המזון לאורך המערכת, מצב שמשפר את חילוף החומרים. העובדים הרפואיים אשר רואים באור חיובי את סקסנדה מאמינים כי הזרקת התרופה, בשילוב עם ספירת קלוריות וביצוע פעילות גופנית, מאפשרת לגברים ולנשים בהרזייה לאבד 7-8 ק"ג יותר ממה שהם יכולים עם דיאטה ופעילות ספורטיבית בלבד.

במהלך בדיקת תרופת הסקסנדה, אנשים מלאים אשר הזריקו לעצמם את התרופה על בסיס יומיומי, הורידו תוך 56 שבועות של שימוש בתרופה זו בממוצע כ- 5% ממשקלם ההתחלתי(כ9,5 קילוגרם). שליש מהנבדקים הצליחו להביא את שיעור ההצלחה בירידה במשקל ל -10% מהמשקל העודף  ההתחלתי שלהם (12 ק"ג) ואף יותר (15% מהחולים הורידו יותר מ -10% ממשקלם ההתחלתי). בנוסף, בכל האוכלוסיות שנבדקו, רוב החולים שקיבלו את התרופה סקסנדה השיגו ירידה במשקל הגוף של לפחות 5% ממשקלם ההתחלתי, ויותר מ -10% בהשוואה לחולים אשר קיבלו פלצבו. אין אף דרך אחרת לטפל, מלבד ניתוח קיצור קיבה אשר תאפשר להשיג תוצאות דומות. התרופה מפחיתה באופן משמעותי את לחץ הדם, השומן והכולסטרול (כמובן, בשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית, אך עלולה להוביל לעלייה בקצב הלב).

אינדיקציות של סקסנדה – לתת כתוספת לדיאטה דלת קלוריות ומאמץ פיזי מוגבר, לשימוש ארוך טווח, במטרה לתקן את משקל גופם של המטופלים המבוגרים עם BMI: ≥ 30 ק"ג למ"ר (השמנה) או ≥27 ק"ג / m2 ו <30 ק"ג למ"ר (עודף משקל גוף) עם לפחות מחלה אחת הקשורה למשקל גוף עודף (כגון פגיעה בעמידות לגלוקוז, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם עורקי, דיסליפידמיה או תסמונת חסימת נשימה, אפנאה, בשינה).

סקסנדה הינה גלוקגון כמו פפטיד -1 קולטן אגוניסט GLP-1)).  בשילוב עם תרופות אחרות מסוג זה, כולל ויקטוזה, ניתן להשתמש בסקסנדה לטיפול בסוכרת מסוג 2. ההרכב הן ל ויקטוזה והן של סקסנדה, כולל את אותם המרכיבים הפעילים(liraglutide) במינונים שונים(3 ו – 1.8 מ"ג בהתאמה). עם זאת, סקסנדה אינה מצוינת כתרופה לטיפול בסוכרת מסוג 2, מאחר ובטיחותה של אינדיקציה ויעילותה זו טרם נקבעו. אחת מתופעות הלוואי של סקסנדה הינה בחילה, אשר מופיעה בשבועות הראשונים של השימוש בתרופה ועוברת לאחר תקופה מסוימת. תופעות לוואי נפוצות נוספות שעלו במהלך הניסויים הקליניים כללו בתוכן: שלשולים, עצירות, ירידות ברמת הסוכר בדם(היפוגליקמיה) וירידה בתיאבון. ההוראות של התרופה מכילים אזהרה מיוחדת, כי ההשפעה של סקסנדה עלולה לגרום לגידולים בבלוטת התירס. גידולים אלה נחקרו בניסויים על מכרסמים, אך עדיין לא ידוע האם צריכת הסקסנדה אכן מגדילה את הסיכון לפתח סרטן של בלוטת התריס אצל בני אדם. אין צורך בהתאמת המינון לגיל וכמו כן, אין צורך להפחית את המינון בחולים עם אי ספיקת כליות קלה או מתונה או פגיעה בכבד. קיימת התווית נגד למתן סקסנדה לילדים ונוער מתחת לגיל 18, עקב חוסר נתונים וידע על בטיחות התרופה ויעילותה. חולים מזריקים לעצמם את סקסנדה עם liraglutide לתוך הבטן באופן עצמאי, באמצעות מזרק עט.

אינדיקציה לקבלת התרופה בקופת חולים – ביקור אצל תזונאי, BMI יותר מ -30 ק"ג למ"ר (השמנת יתר) או 27 ק"ג למ"ר ו- 30 ק"ג למ"ר (משקל גוף עודף) עם הימצאות מחלה אחת לפחות אשר קשורה להשמנת יתר (כגון ירידה בעמידות גלוקוז, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם עורקי, דיסליפידמיה או תסמונת דום נשימה בשינה). מטופלים אשר אין בידיהם ביטוח משלמים 80% מעלות התרופה (השתתפות עצמית), ומטופלים שכן יש בידיהם כל ביטוח משלמים 50% מעלות התרופה.

  • נכתב ע"י ד"ר אלכס אייזיקוביץ פרופ